kittyqueen887
kittyqueen887 kittyqueen887
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

This package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

Respuesta :

wheellau000
wheellau000 wheellau000
  • 01-12-2020
$53.46 would be the cost of a package with 18 slices of cheese! Hope this helped! Mark if correct!
Answer Link
ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 01-12-2020

Answer:

$53.46

Step-by-step explanation:

The answer is 53.46 because 2.97 multiplied by 18 is 53.46

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Which statement describes the acid found in vinegar (acetic acid)? A. It tastes bitter. B. It feels slippery. C. It changes red litmu
_______ is a practice of emphasizing someone's positive qualities and focusing less on their negative ones.
Solve − 2 x − 10 y = 10
Read this expert from mohandas Gandhi’s “banaras hindu university speech” what is the speakers purpose?
In terms of population, how does Papua New Guinea differ from other the Pacific islands? A. It has a large population. B. It has low population density. C.
I already got the answers for both of these but I just want to verify them. If I have 40 people, how many ways can I arrange them into groups of 10? <—combin
Which is an exponential function with a y-intercept of (0, -2)?
How many solutions does the equation -5x+10x+3=5x+6 have?
Hand over hand steering is particularly well suited when speed of the steering movement is critical. True or false
What’s the sequence of all the events in civil war ?