LaliatheWolf
LaliatheWolf LaliatheWolf
  • 12-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 30-pack of paper towels costs $48.30. A 32-pack costs $49.60. Which is the better buy? Explain.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-10-2016
The one that is $48.30.  I hope it helps!
Answer Link
iamurqueen13 iamurqueen13
  • 12-10-2016
32 pack because u get two more for an extra dollar and 30 cents
Answer Link

Otras preguntas

a scientist would build a model to observe what
What is the answer to this 6w+5>2(3w+3).
If the relationships below are given in the form (input, output), which pairing always describes a function? (number of doors in a car, number of cup holders in
What happened as a result of the Adams-Onís Treaty of 1819? Check all of the boxes that apply. Spain gave Texas to the United States. The United States gave up
Workers digging a tunnel through a city find some ancient pots decorated with geometric designs. Which of the following tasks might they ask a chemist to do? Ex
actice Question 4 of 5 Select the correct answer. Function m is a transformation of the parent quadratic function, f(x) = x2. m(x) = x2 + 5 Which statement is t
Natalie buys organic almonds priced at $12 from the grocery store. How much did she pay the cashier if she received $8 in change.
What does the issue of police brutality say about how America has dealt with its history of racism
the religious colonist Errand into the wilderness was
What early concept of cells was eventually disproved as a result of the research that led to the development of cell theory? A. The shapes and sizes of cells ar