rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

write a word problem that inclueds you to divide
Entrepreneurs fueled industrialization by
A magazine contains 7/12 articles the rest are adverts. If there are 204 pages in the magazine how many pages are adverts? Need answer ASAP!!!
what is 8.5% written as a fraction in simplest form
What types of problems can be solved using the greatest common factor?
Solve for a : C + 3a = 7
Inflation causes the price of goods and services to __________ over time. a. fall b. rise c. vary d. freeze
What does Queen Esther ask of the king the second time she appears before him? a. to punish the treacherous Haman right away b. to come with Haman to a banque
Why might a scientist studying water pollution work with percents less than one?
If a person is in front of a smooth surface from which a sound is reflected, the person would hear a sound that a. seems to come from behind the surface. b. has