barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

The results of the survey are never analyzed. True False
Which of the following radical expressions has an absolute value symbol in its simplified form? Answer option 6√64x^6 3VWjZbdGugPfWdqwB2+ZNNUbUB29afvQFuZASCHvF-
too unadvised, too sudden; Too like the lightning, which doth cease to be.” Why does she use this simile? A. She worries the couple's ill-fated romance is viol
how the physical geographic factors of mesoptamia contributed to the beginning of civilization ?
The store is selling lemons at $0.64 each. Each lemon yields about 2 tablespoons of juice. How much will it cost to buy enough lemons to make two 9-inch lemon p
Which form of severe weather is depicted in the image above?
How do you do 5/3t = 30
What country in East Asia has resorted to "pollution exporting" where dirtier factories are moved overseas as a way to improve its environment?A) SingaporeB) Ja
When Marcus sent his daughter to college, he purchased a house near campus for $95,000. Empty lots in the area sold for approximately $10,000 at the time. After
in which of the following ways could humans help the carbon cycle return to normal