jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

what was Hollywood and society's response to McCarthyism
One half Of a number added to two thirds Of The number Is 21 . Find The number.
Which is the entire verb phrase in this sentence? Couldn't he have been to the store and back by now? A. could have B. have been C. could have been D. couldn't
What CIA-backed plan did Kennedy inherit from the Eisenhower administration? Cuban Missile Crisis Hungarian Uprising Bay of Pigs Guatemala
A line passes through the point (–6, –2), and its y-intercept is (0, 1). What is the equation of the line that is perpendicular to this line and passes through
Is this expression x+2x+3 equivalent to the expression 3(x+1)
What did the roman wear on their toga or tunic
find three consecutive even numbers whose sum is 96?
Which was one of the main purposes of the Grand Canal in China? A. to raise revenue for the emperor through taxes B. to transport silk and spices to the Middle
How did the United States persuade Japanese leaders to sign a trade treaty ?