wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

360 Kilometers is 24% of _____ Kilometers
The scale of a map is 1 in : 500 miles. City A is 650 miles from city C. How far is its distance on the map
Use multiplication to find three ratios equivalent to 8:12
Which must be true of the structures of axons and muscles cells in order for nerve impulses to stimulate muscle contraction?
how did the addition of a bill of rights solve these differences
Which definition of satire would Dryden most likely agree with? A. Writing that explicitly exposes the ills of human nature B. Writing that balances humor and c
the biomolecule whose function is short-term energy storage
How to convert 350/100 into a percent and decimal
What enables U.S. citizens to consume a disproportionately large amount of products compared to the rest of the world?
quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers . the magazines cost $3.99 each and the sales tgax was $1.02. quinn also used a coupon for $1.50 off