ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

The male reproductive system includes a. the ovary. b. the cervix. c. the vas deferens. d. the fallopian tubes.
The male reproductive system includes a. the ovary. b. the cervix. c. the vas deferens. d. the fallopian tubes.
Which of the world’s oceans is the largest and deepest? a. Arctic Ocean b. Atlantic Ocean c. Indian Ocean d. Pacific Ocean
Energy that is caused by an object’s position or motion is called
Which one of the following statements about physical activity and weight loss and maintenance is most accurate? a. Regular physical activity helps control the
A reasonable weight loss target for a heavy person is _____pounds per week. a. 1 to 2 b. 3 ½ to 4 c. 5 d. 5 1/2
from where did the Raiders who ended the Middle Kingdom
Give two examples of spreadsheet software
why did the math teacher open a window company
What is a predella? a. the sides of a triptych b. a platform on which an altar stands c. a winged triptych d. none of the above