hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Suppose you have the job of assigning the proper number of House of Representatives seats for various states. To do that, you must know the _______ in that stat
How was the population of Haiti changed by two European powers?
How do you call a consumer that consume detritus, or organic matter that includes animal carcasses, leaf litter, and feces?
Question from Campbell Biology Chapter 16: 36) Studies of nucleosomes have shown that histones (except H1) exist in each nucleosome as two kinds of tetramers: o
?____ustedes estadounidenses? A) eres B) somos C) soy D) son Mi amigo se llama diego y es ___ A) argentina B)argentino C)argentinas D) argentinos
Which is an example of a rehabilitation exercise? A: holding your knees to your chest in a stretch B: swimming laps sit-up routines C: exercising your bicep
How did the United States exert control over the Philippines?
What causes chemical weathering? a. damage caused by animals and plants c. natural acids b. ice wedging d. physical factors
can a segment have a more than one bisector
a+10=55 how do I solve this