keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

An experiment consists of rolling two fair number cubes. What is the probability that the sum of the two numbers will be 8? Express your answer as a fraction in
If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y
Which two countries were the first to declare war on Germany in WWII?
What is the series equivalent of two 1000 W resistors in series?
Suppose that 2 scientists use different measurement systems in their work. What problems might arise if they shared their data?
how do you solve m/9 divided by mn squared / 3
An aircraft has a liftoff speed of 33 m/s. what minimum constant acceleration does this require if the aircraft is to be airborne after a take-off run of 240m?
Solve the equation x=x+3
Tasha believes that she can rewrite the diffrence 120 - 36 as a product of the GCF of the two numbers and another diffrence.Is she correct?
Solve the equation x=x+3