taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Hey please i want a long written expression about WITH HARD WORK AND DETERMINATION ANYONE CAN BE SUCCEFUL
Julia's is an upscale women's clothing store. prices are based on customers' beliefs about the value of the clothing. the store focuses on a limited target mark
Which best compares the subjective and objective points of view? A. In objective point of view, the author shares multiple pieces of information about a singl
When a person is tested for hiv, the test is considered positive if _______ to the hiv are present.?
Ron drew a quadrilateral with 4 angles and 4 with the same length. What best describes his quadrilateral
First to answer gets Brainliest Please I'm kinda desperate right now 1. Your friend is always late paying their bills. You understand the importance of keeping
In his first inaugural address, what points did Lincoln emphasize? *Multiple Choice Question* A. He intended to put an end to slavery as soon as he could. B.He
What four major divisions make up the history of life on earth in the geologic time scale
How many and what type of solution(s) does the equation have? 4p^2=12p−5 2 irrational solutions 1 rational solution 2 rational solutions 2 non-real solutions
how did Warren G. Harding believe the economy should be managed