dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

what is the factorization???
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
(1).Dakota want to learn more about recycling trends in her city. In an informational text, she decides to analyze the diagrams that describe how much trash is
How can expansionary and contractionary tax policies be used to manage the economy? Be sure to give your answer in two to three sentences.Answer: Expansionary a
Use the given table to determine the appropriate model of the function. x       0             1             2             3             4       f(x)       3
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
I need help on this question
Which three statements are true about the energy flow in an ecosystem? A. The main source of energy for the ecosystem is the Sun. B. Producers convert radia
What was the long-term economic effect of the Punic Wars on Rome? The loss of territory drained Roman funds. Payments to the army bankrupted the Romans. The
18 acres are to be divided into 2/3 acre lots each, how many lots will there be in total?