bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Mrs.jones is describing a function to her students.she says the output is equal to seven less than twice the input.which of the following equations models this
what are chromosomes made of? a. Gametes b. Carbohydrates c. DNA d. Tetrads
What is the word for the definition for the person in charge of a local union?
Lymphocytes can attack and kill cells that have which of the following malfunctions? a. Lack of nutrients b. Lack of hemoglobin c. Divide uncontrollably d.
The population of a small town in 1990 was 1,200 people, and the population in 2000 was 2,700 people. Let x represent the number of years since 1990. Let y repr
Why does Zeus agree to Helios's desire for revenge? Zeus knows how much Helios loved his cows. Helios threatened to not shine anymore. Zeus owed Helios for help
What carries nerve impulses across the gap between two nerve cells?
The reasons for and the effectiveness of Truman's foreign policy during the early years of the Cold War
What did the Social Security Act and the Work Progress Administration have in common regarding employment for young people?
Which term is defined as the change in physical state from liquid to gas at the surface of a liquid 1 sublimation 2 vaporization 3 evaporation