aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

In what ways did africans preserve autonomy in the western hemisphere
Bundles of axons in the central nervous system are called
3. y = 8x - 3 Graph
What do you learn about Cleofilas in the very first section of the story, which is told as a flashback? What are the contrasts between "then" and "now" that Cis
Name Dat 9. The daytime temperature on Mercury can reach 430 °C. The nighttime temperature can drop to -180 °C. How much can the temperature drop during one day
The people on Coral Island buy only juice and cloth. The CPI basket contains the quantities bought in 2013. The average household spent ​$6060 on juice and ​$30
Decide whether the sentence is grammatically CORRECT or INCORRECT as written A Juan le gusta ir de vacaciones. correct incorrect
What is an Altimeter
Of the following equations, which equation of a line passes through the coordinates (0, 3) and has a slope of 3? Select the appropriate response: A) y = 6x − 2
Does anyone get this? Like filling in the blanks