alexiasofiabts
alexiasofiabts alexiasofiabts
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you class=

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 01-11-2020

Answer:

Jed's Market

Step-by-step explanation:

Find out the cost of one candy bar for each store:

Smith's:

  1. 9.00 ÷ 3 = $3.00

Green's:

  1. 10.00 ÷ 4 = $2.50

Jed's:

  1. 12.00 ÷ 5 = $2.40

Wan's:

  1. It already tells you the price for each: $2.75

Finding the best deal:

  1. Look at all our costs per 1 candy bar. Which one has the smallest price?
  2. Because $2.40 is the smallest price, Jed's Market has the best buy.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

84.14866 rounded to the nearest whole percent​
nnjnjjknjjkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Olivia became interested in the fossil evidence that Wegener used to form his hypothesis of continental drift. How did fossils show that the continents were onc
When an agent of an investment adviser prepares a client balance sheet, which of the following is a personal possession?A. residenceB. furnitureC. checking acco
The historical setting of "The Pit and the Pendulum" emphasizes the regime's a. Intellectual tolerance b. Reasoned laws C. Sense of forgiveness d. Sense of just
nnjnjjknjjkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
A basketball regularly sells for $28. It is 20% off. How much will you pay for the basketball?
Answer this PLEASE, answer a,b,c
-2.4f + 0.4f - 13 - 5 simplified
Help me find the answer please for both questions 3 and 4 please give the correct answer I will give brainless or many points I need the answer for my math home