zhairz223 zhairz223
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

1. Sam bought a soft drink for four dollars and six candy bars. He spent a total of twenty-two
dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

urbabyxoxo
urbabyxoxo urbabyxoxo
  • 12-10-2020
22 minus 4 is 18

18 divided by 6 is 3

each candy bar sam bought was $3
Answer Link

Otras preguntas

6) Brainliest and 10 + pooints!
Write code to compare two numbers. The code should check whether the first number is less than or equal to the second and then display the result on the serial
Read the excerpt.Who are these coming to the sacrifice?To what green altar, O mysterious priest,Lead’st thou that heifer lowing at the skies,And all her silken
what is the width of the volleyball net and the height of the volleyball pole?please help me...Urgent!!!!will give the brainliest.​
Anyone got this?! I need to turn this in today!!
I been stuck here for hours please help
I don’t know what to do can I get help
thesis sentence about school grades
what is the e. m. f of an individual cell​
How was this utopian ideal turned into a dystopian reality?