edwinruvalcaba546 edwinruvalcaba546
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 16 individual bags of Takis cost $12.80. If each bag contains 12 ounces, what is the unit cost per ounce?

Respuesta :

MollieToliver MollieToliver
  • 10-10-2020

Answer:

$0.067

Step-by-step explanation:

Total cost of 16 bags = $12.80

weight in 1 bag = 12 ounce

weight in 16 bag = 16 * weight in 1 bag

weight in 16 bag = 16* 12 ounce = 192 ounce

Thus,

192 ounce cost = Total cost of 16 bags= $12.80

cost of 182 ounce = $12.80

to find cost of 1 ounce , we divide both side by 182

cost of 1 ounce = 12.80/192 = $0.067

Thus,

the unit cost per ounce is $0.067

Answer Link

Otras preguntas

Which expression can be used to determine the length of segment ZY? See image.
Gisela cuts an apple into 8 pieces of the same size. What is the angle measure of each piece?
What part of the cell does the electron transport chain take place?       A. Golgi apparatus  B. Mitochondria  C. Nucleolus  D. Endoplasmic reticulum ​
What does WMT mean in the stock market?
Can anyone help me please
Can you help me solve for x?​
Who was the first president of the republic of China
(T/F) japan was bitter with western nations by the mid 1920s due to western nations making them feel inferior and forcing japan to abandon the twenty one demand
Help me please!!!!!!!
After which event could you say with most certainty that evolution has occurred?