laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The owner of ProPhone has charted the company's marginal revenue and marginal cost for its latest line of smartphones, the Blazer. Use the chart to calculate th
What is 14/24 ad a percent
Help me omg i aint paying this money for nothing!!!!!!!!!!! On a coordinate plane, 2 straight lines are shown. The first solid line has a positive slope and goe
Which progressive reform did the temperance movement want in the early 1900s? A. voting rights for women B. improved public education C. open and fair elections
2c = 112 A. c = 2 B. c = 42 C. c = 56 D. C = 224
Which of the following is NOT true of theories and the application of theories? Multiple Choice A theory is an interrelated, coherent set of ideas that helps ma
(X^-4)(x^10)=x^p Help:(
A theme park ride has a ride that is located in a sphere. The ride goes around the widest circle of the sphere which has a circumference of 521.24 yd. What is t
In the United States, the average person eats about 3000 food Calories per day. What is the average power of this energy intake? 14.5 watts 14.5 watts 145 watts
A group of randomly selected members of Mothers' Club were asked how many kids they have. The table below shows the results of the survey. There are 120 120120