Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

Justin is evaluating the expression 12.5 + 3.8x, when x is 7.9
NEED HELP ASAP!!!!!! I'M CONFUSED!!!!!What does proponents of Freudian psychology question standard notions of "rationality" mean?
. How did the views of Native Americans and Europeans differ in terms of property ownership? A. Native Americans and Europeans had similar views on property
Select the factors of 6ab + 3ay − 2bx − xy. A. (3a − x)(2b + y) B. (3a − y)(2b + x) C. (2a − x)(3b + y) D. (2a − y)(3b + x) I need the answer I don't get it
Help I don't know this answer
What ideals and principles would you be willing to go to war for
Read the sentences below: There are many threats to dolphins' continued existence. Humans are just one. Choose the correct version of the combined sentence.
What clues should you look for to determine if an author's purpose is to persuade? Complex ideas Direct descriptions Opinions Questions
Read the excerpt from a student’s essay. From the beginning, Rainsford is an individual who enjoys the hunt and wastes no thought on the animals he kills. On th
In the 1920s, germany after the first world war experienced an economic condition that can be best described as