leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

Find the limit of the function by using direct substitution. limit as x approaches zero of quantity x squared minus one.
Jimmy is planning to paint the gate of his house. The gate has a glass panel. Painting the gate costs $2.50 per square foot. How much will he have to spend to p
Why is it said that not all the new jobs created by fdi represent net additions in employment? because of the uncertainty of the overall economic environment be
PLZ HELP ME! In which year did the demolition of the Berlin Wall begin?
A new process design means that one team is responsible for doing something that used to be done in final assembly. It adds about 10 minutes to the team’s proce
A cell is made of different _____ that work together and keep a cell alive
k=13t-2 find the output of k when the of t is 3
find the polynomial standard form of -5q^2(-q-5)​
The birth of a baby is a change in family structure
rank the work done on the charged particles from highest to lowest