deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

In 2009, a principal of $3600 was invested at 3.75% interest, compounded annually. let t be the number of years since 2008. let y be the value of investment, in
Why did it matter that tropical plant fossils were found in antarctica?
COST OF COMMON EQUITY WITH FLOTATION Ballack Co.’s common stock currently sells for $46.75 per share. The growth rate is a constant 12%, and the company has an
4 cups is equivalent to ____ quart
Please help me i need this finish by the hour
Under what conditions are minerals oil deposits are likely to be found in the earth crust?​
2. How could the British government have prevented the American Revolution?
shima cook rice (Yes/no question)​
Reaganomics" was also known as " (BLANK) " economics and called for decreases in (cuts in) (BLANK), the federal budget, and increased defense spending. This led
Please help with this question!​