velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

The daily production cost, C, for x units is modeled by the equation C = 200- 74 +0.34572 Explain how to find the domain and range of C
Give a recursive (or non-recursive) algorithm to compute the product of two positive integers, m and n, using only addition and subtraction ?
A car of mass 2kg is moving with 6m/s when collides with a second car of mass 3kg which is coming from opposite direction with 2m/s. the two cars lock together
Let R be a communtative ring and a, b elements in R. Prove that if a and b are units, then so is ab. What can we say about ab when a is a unit and b is a zero d
What is the rule/output?
Write as an equation: Patrick age increased by 8 years is 18 years
Please answer this correctly here’s the passage
Which of the following is not a function of astrocytes? A) support and brace neuronsB) anchor neurons to blood vesselsC) guide the migration of young neurons, s
help me please i’m so far behind and i’m trying to finish before summer ends im freaking out
A lottery has a grand prize is 23 1/2 million dollars there are 4 people who have the winning ticket and they share this prize equally how many millions of doll