lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Please help I am stuck on this question!
What are the defining characteristics of the Constitution?
HELLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Ken collected 28 bugs over 4 weeks. After 5 weeks, how many bugs will he have caught
Travis jogged 3 7/12 Miles in the morning. In the afternoon he jogged 2 5/12 Miles . How many fewer miles did Travis jog in the afternoon then in the morn
Which phrase best describes the points on this graph?
what is the equation of the following line? (0,0) (-2,-3)​
Explain the economic theory of mercantilism.
Help pleaseeeeeeeeee
can anyone ans this question​