jenniferborn123 jenniferborn123
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If jan can buy 12 copies of a certain book for $40 what is the unit rate cost per copy

Respuesta :

shahzodab2006
shahzodab2006 shahzodab2006
  • 01-10-2020

Answer:

3.33 repeated

Step-by-step explanation:

Since we know that 12 copies are $40, we can set up an equation which would look like this.... 40/12=1/x in order to find the unknown, let's call that x, we have to divide both the 40 AND the 12 by 12, the reason we are diving by 12 and not 40 is because we need to identify the cost per copy.

So the overall answer would be 3.33 dollars/1 copy in other words $3.33 per one copy.

Ver imagen shahzodab2006
Answer Link

Otras preguntas

Which number line shows the N equality n <= -1?
Solve for X, will mark brainliest if right
A hot-and-cold water dispenser sells for 8,021.5 pesos. The mark-up on it is 30.5% of cost. Find the cost.
What is the surface area of a cube with a side length of 3 inches?
Is lápiz a polisilabas?
Do you think world war 3 is going to arise soon?
What is the quotient of 9-x2/ 3x and x2 +6x+9/ 3x?
Find the slope of the line through the points (1, 4) and (7, 1). A 1 2 B -2 1 2 D 2.
Which measure of variability is the most appropriate for this set of values? OA range OB. interquartile range OC. mean absolute deviation OD. absolute deviation
Please help! At a pressure of 200 atm, water’s melting point is approximately _____ (-2 C, 0 C, 10 C, or 370 C) and its boiling point is approximately ____ (370