forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of c in the equation below?A: -4B: -2C: 1/64 (fraction)D: 1/4 (fraction)
Joasia spadła z roweru
help me please I don't understand
Which statement accurately describes the zapotec city of monte albán? a. it included pyramids, tombs, and a ball field. b. it was built on a land bridge now c
which helps to maintain a normal range of on Earth.
An atom that gains an electron is called a(n) __________. a. proton b. neutron c. anion d. cation
what is -(5/6) added to (4/9)?
Who are the only people who may introduce a bill in the House of Representatives
Which type of light travels at the fastest speed? a.none of these b.ultraviolet light c.infrared light d.visible light
What is 627 divided by 24