keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Vaughn is laying sod in his backyard. A diagram of his backyard is below. If a = 24 ft, b = 33 ft, and c = 37 ft, what is the area of the backyard? a 1,006.5 ft
Which sentence has an unclear or missing pronoun antecedent? A. You must turn in your forms, or it won't happen. B. You should carry your wallet at all times. C
what was the closest source of marble to rome
the process by which we develop our political values and opinions throughout our lives
AP US History question: During the past four decades, historians consistently have rated Washington, Lincoln and Franklin D. Roosevelt as the greatest president
he searched doggedly for his favorite socks
which numbers are from least to greatest?
Persevering will help you achieve your goals. Persevering is used as what part of speech? a. noun, b. verb, c. adjective, d. adverb?
Which sentence uses correct punctuation? A-Dr. Anderson asked, “When is the awards ceremony going to begin”? B-Dr. Anderson asked “When is the awards ceremony g
Which strategy is the best way to improve clarity in a wordy sentence? A)Use fewer powerful words. B)Avoid using adverbs. C)Eliminate redundancies. D)Use more m