ezj3asi2e4 ezj3asi2e4
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

Tyra buys 14 gallons of gas for $35. How could she figure out how much 1 gallon of gas cost

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 11-09-2020

Answer:

The cost of 1 gallon is $2.5

Step-by-step explanation:

Given

Cost of 14 gallons = $35

Required

Determine the cost of 1 gallon

From the given parameters, we have:

[tex]14\ gallons = \$35[/tex]

Divide both sides by 14

[tex]\frac{14\ gallons}{14} = \frac{\$35}{14}[/tex]

[tex]1\ gallon = \frac{\$35}{14}[/tex]

[tex]1\ gallon = \$2.5[/tex]

Hence,

The cost of 1 gallon is $2.5

Answer Link

Otras preguntas

Which branch of government is responsible for carrying out polices and enforcing laws? a. judiciary b.the cabinet c.executive d.military
Which shows one way to determine the factors of x^3-9x^2+5x-45 by grouping
Please help me What are some cool facts about wolves.
A plane traveled from California and back. It took one hour longer on the way out than it did on the way back. The plane's average speed out was 300 mph. The av
Can someone help please. Sorry for the bad picture quality
Which of these is a major issue involving present-day Africa
Which organizer is least likely to be used for a compare and contrast structure?
A number changed to 12.6 after it was rounded. To what place was the number rounded? Explain how you know
In the sentence, "Our new assistant is very efficient; however, she is often late getting to the office," the word however is a/an A. indirect object. B. adject
if the ribbon cost $0.10 per foot what is the total cost of the ribbon in dollars