Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is 10 - (-18) in a integer
Weaving text into a Literary Analysis: Which type of quote is Sample #2? - A. a quote isolated from the rest of the writing - sometimes called "quote vomit" B.
While preparing some chicken wings for cooking you observe white fibers connecting the bones and the muscles to bone. What type of fibers are these?.
Write an equation in slope intercept form for the graph of the line.
Write the first five terms for the following recursive rule. f(1)=7 f(n)=f(n-1)+12
pease HELP Me out with this science problem no point of answering a fake question cause it will be deleted and brainly will give you a BANN WARNING!!
Write in simplest radical form.
How do plants slow down erosion? They slow down water as it runs downhill. They speed up water as it runs downhill. Their roots crack open rocks. Their roots cr
can you use condensed milk instead of evaporated milk
18. Consider the information about carbon provided in Model 4. a. Are diamonds and graphite made from the same element? b. Can the existence of isotopes explain