Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Even though there are laws against underage drinking, it still happens quite frequently. Which strategies would help you to avoid being in a situation where und
The puritans derived their name from
What types of figurative language and imagery are used in the poem " simile"
What is the mood in the poem "in my mothers house"
What acid and base are neutralized to give potassium nitrate salt?
Compare the functions f(x) = x5 and g(x) = 5x by graphing both functions in several viewing rectangles. find all points of intersection of the graphs correct to
Which minor parties role in the 2000 presidential election contributed to the defeat of the democratic party candidate?
Are molecules packed most tightly together in a solid, liquid, gas, or plasma
How media influence public opinion of sport negatevely and positively?
Why did Ernesto Lecuona move away from his homeland of Cuba? A. He had political differences with the Castro regime. B. He wanted to live in the music world of