ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Which types of transformations preserve congruence? Which do not?
What increases the work output of a machine
How did the Cold War begin and what weapons were used to fight in it?
how can two compounds with the same chemical composition have different densities?
The surprise ending is a figure of speech. true or false
The Nuremberg trials established which of the following principles? A.Individual must obey their leaders without question B. Planning an aggressive war is a cri
The first species to inhabit bare ground is called a __________. question 7 options:
A victim has been burned on the hand. after removing the heat source, it appears that the victim has sustained a small, first-degree burn. what is your next car
At the end of the story greg discovers that he can learn from whom? a his father b the thugs c both a and b d all of the above
Which of the following factors did NOT contribute to the westward expansion of the U.S.? decreased immigration the Cold War the desire for land, wealth, and adv