Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

ngonjera kuhusu mwizi wa ng'ombe
Which represents a negative impact of technology? O A. Increased recycling O B. Renewable energy sources O C. Higher food production O D. Climate change
In a study investigating a link between walking and improved​ health, researchers reported that adults walked an average of 873 minutes in the past month for th
plz Simplify using i. √-15√-4
One mole of an ideal gas is expanded from a volume of 1.00 liter to a volume of 8.00 liters against a constant external pressure of 1.00 atm. How much work (in
Plz look at the pic !!!!!!!
State whether the given equation or function is linear. Write yes or no. Explain your reasoning. 5x4 + 5y = 9
What is an extremophile? Give an example
Eons are the broadest category of geologic time, and we live in the Phanerozoic eon. The Phanerozoic eon is further divided into eras. What divides the three e
Solve log x = 4. Please show all the work!