ohelmy650 ohelmy650
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A box of crayons costs $1.75, including tax. Mr. Valentino wants to purchase boxes of crayons for his class and has a $25 budget. Write an inequality to solve for the number of boxes of crayons Mr. Valentino can purchase with his budget

Respuesta :

kelzthomas2014
kelzthomas2014 kelzthomas2014
  • 04-06-2020

Answer:

1.75x ≤ 25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are three different factorizations of the number 16. Do not is 1 as a factor
a small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip. how many gallons were used each hour?
Is 36/54 the same as 48/72?
a pizza parlor has 8 different toppings and 3 different cheeses to choose from on the menu. how many pizza combinations are possible if each pizza has 1 toppin
55/100 in simplest form
What do you wrap your sandwich in? (pun, answer must be from the periodic table)
How did Rutherford's experimental evidence lead to the development of a new atomic model?
Which phase of the writing process involves checking the content to see if the essay is sufficiently detailed and adequately supports the thesis statement? draf
Write 60 divided 10 in three different ways
Karyn proofreads 15 pages in 2 hours for $40. What is her proofreading rate in pages per hour?