nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is false? A.Isotopes have the same number of protons B.Isotopes have the same number of neutrons C.Isotopes have the same number of electrons
Using the completing-the-square method, find the vertex of the function f(x) = 5x2 + 10x + 8 and indicate whether it is a minimum or a maximum and at what point
Some magnets have just one magnetic pole
How is the climate in San Francisco, California different from Wichita, Kansas
I NEED HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLYIST IF YOU HELP ME  HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEBelow you are required to select your mixed number measu
Why was regionalism a political problem for Latin America? It caused groups to split into conservative and liberal factions. It helped the Church maintain contr
A customer has paid two out of three payments for an item but has not received the item yet. What payment plan might she be using? A. Purchase order B. Credit c
Question Ask “ Which Part Of The Ecological Pyramid Is Incorrect.”
What is the equation of the line in standard form? The line is (-3,1) and (3,2) OPTIONS: A.3x+y=6 B.3x-y=-6 C.x+6y=9 D.x-6y=-9
Compare and contrast the three Pyramids of Giza.