gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Vince borrows $900 to buy a couch. He will pay off the loan by paying 1.5% simple interest for 2 years. Vince incorrectly calculates the amount he will pay back
Why a plastic bottle will shrink if we put hot water and then put bottle in snow
Ricardo has two cases of video games with the same number of games in each case he gives four games to his brother Ricardo has 10 games left how many video game
​−x+4y=4 ​−x+3y=1 Is (8,3) a solution of the system A. Yes B. No
What was one reason mexico encouraged settlement in texas
Antoine lavoisier explained the role of a gas in the rusting of iron and in respiration. which gas was this
Of the 465 sophomores at eastside high school, exactly 13 are taking french ii or chemistry i or both. there are 40 sophomores taking french ii but not chemistr
What are the two prepositions?
Yolanda buys two types of flowering plants. She buys 36 geraniums and 63 marigolds. She wants to plant an equal number of flowers in each row of her garden. Eac
Please help me with this