briyannawyche00 briyannawyche00
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

store is having a sale on almonds and Jelly beans. For 5 pounds of almonds and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $20. For 7 pounds of almonds and 9
pounds of jelly beans, the total cost is $46. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

Respuesta :

Amariharris3
Amariharris3 Amariharris3
  • 15-05-2020
Yes that’s the answer
Answer Link

Otras preguntas

Please send help, how to solve it
Amanda, Jen, Shelby went to dinner and split the bill evenly. Each girl payed $14.25 and t tip. if the total bill including tip was 51.75, find the amount each
Solve the equations and good its for exam practice! f(5)=3(5)-10
Subject verb agreement “either the car or the cyclist _____ responsible for the accident”
how many angels are in right angle name them
what is the we speak in French ​
spot the error : Many Egypt could be contained In India
Color: 4. You have 4 dimes, 8 nickels, 5 pennies, and 3 quarters. You draw three coins one after the other without replacement. What is the probability you draw
Write any two uses of sodium bicarbonate
Based on the cartoon, which conclusion can be drawn about colonial concerns toward English policies? A Colonists support an increase in taxation by the British