sheltonyamir sheltonyamir
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

If Matthew brought 16 gallons of gas $40.60 how much did it cost per gallon

Respuesta :

gianna63110 gianna63110
  • 13-05-2020

Answer:

$2.54/gallon

Step-by-step explanation:

40.60/16

2.5375

round it to nearest hundredth

answer is: $2.54

Answer Link

Otras preguntas

How do simple machines make work easier? A.They change the strength or direction of a force. B.They maintain the distance of a force. C.They apply force quickl
QUESTION :Adrian is writing an essay about "The Most Dangerous Game.” Which detail from the excerpt best supports his idea that Rainsford is unchanged and still
On Monday John had $500 . Over the weekend he went out to eat for $ 112and used his debit card for movie tickets that cost $28 . How much money did John have on
Although it may seem contradictory, cats have fangs called ___. A. canines B. felines C. piscines D. porcines
The spoke of a wheel reaches from the center of the wheel to its rim. If the circumference of the rim of the wheel is 42 inches, how long is each spoke? Round
What is 3 root of 125
which ocean current directly warms western europe
In an animal cell, what is the function of the lysosomes?
5/6+8/12 eh ay is the valué of the expression
if x2+2=6x is solved by completing the square, an intermediate step would be