ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

preschoolers use ___ which means they talk as though the listener will understand their words just as they do
the authors purpose in Thai cave boys
3x2 + y, x is 5 and y is 3
3v / 3vs using positive exponents
Does Leah still attend the university or has she finally graduated? What are the 2 adverbs.
Larry is giving his friend Julia a potted plant for Christmas which of the following could be a plot potted plant he chooses to get
which is the best answer They had to hire a(n) __________ because Jane was not qualified to produce all the documents for the audit in June. A.auditor B. accoun
90 is what percent of 95
Creating a title and labeling the axes are two things you must do when making a A. chart B. graph C. map D. illustration
7 plus 7 when 7 equals 288484&393383883