jnagel
jnagel jnagel
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each. The total cost was $20.99.

Write an equation to find the number of roses purchased. Use r to represent the number of roses. You do not need to solve the equation.

Respuesta :

ramishthecoolguay23 ramishthecoolguay23
  • 04-05-2020

Answer:

5.99 + 1.25r = 20.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why is the Daubert standard so important to expert witness testimony?
This is my homework, please
The table below shows the amount of money Trista earns working different numbers of hours. Which expression shows how much money Trista earns for working 8 hour
1/9 (2m - 16) = 1/3 (2m + 4)
c) If you are at foreign country visit, which banking card would you prefer to keep with you during visit (Debit Card or Credit Card)? Why?
The first three members of a sequence are shown. How many dots are in the full fourth member of the sequence? Please help! solve using picture. will mark as bra
Someone please help me
what is triple point ​
Benny sold his house out to Florida. O a. moving O b. to move
Why might some people have a hard time not wearing a mask? Do you understand why some people want to keep wearing them? At least 5 sentences