rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

how did geography influence the location of European colonies?
Despite growing numbers, minority groups in the US continue to face
What do you think is the most fascinating aspect of the internet?
The barrel of a gun is also known as what? Rifle Caliber Bore Gauge
How did European affairs complicate the internal political and diplomatic problems of the new country (US)?
6. All of the following changes occurred in China between 1500 and 1800 except (1point) A. An increase in population B. Growth in manufacturing and trade C. Imp
Two 4.0kg masses are 1.0m apart on a frictionless table. Each has 1.0μC of charge. Part A What is the magnitude of the electric force on one of the masses? What
Suppose that *n = {n - 2, n + 2, 2n, n/2}. For example, *6 = {3,4,8,12}. For how many distinct integers n does *n have exactly three distinct elements?
the building blocks of proteins are known as
Each leg of a 45-45-90 triangle has a length of 6 units. What is the length of its hypotenuse?