chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristic of atoms is the basis for the order on the Periodic Table? A. reactivity B. atomic size C. atomic number D. mass number
Which literary device does the underlined portion of the text most clearly show?
What is the GCF of 8, 14
In Florida no fault insurance is optional for owners of a vehicle
If we have the curve , find the y value and the slope of the curve when x = 9. y = 3 slope = your answer cannot be understood or graded. more information hence,
Imagine that you have decided to try out a new kind of food that your friend has made for you. You pick it up and take a bite, and it tastes awful. You are wond
what should the man have done differently to ensure is safety?
what is the area of the figure?
Complete this sentence fragment with a subordinate clause to make a complex sentence. the police officer was very concerned about...
1. Write a paragraph describing some of the ways the Romans adapted and adopted Greek culture to form Greco-Roman culture. In your answer, give specific example