Gturner1 Gturner1
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hailey bought 1.5 pounds of bananas for $0.84. How much money is one pound of bananas?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 14-04-2020

Answer:

$0.56

Step-by-step explanation:

She bought 1,5 poumds for $0.84

if we multiply the price by 2/3 we will find how much it would cost for one pound

2/3 × 0.84 = $0.56

Answer Link

Otras preguntas

Please Help!!!! ASAP!! I will mark Brainliest!!! Please awnser CORRECTLY!! No guessing.
Find the area. Will mark brainliest.
I need help what’s the answer
* I’ll give you BRAINLIST * ( have to get it right ) Joshua has learned that the human body is made up of many body systems that work together to function for l
I will give brainliest if u give me brainliest
Use the scale factor 1:12 to find the missing dimension. what is the length of the model Item: Great White Shark Model: Length: ?? in. Actual: Length: 21 ft
During World War I, freedom of speech was limited through laws that stopped criticism of the government. In your opinion, why do you think the Texas government
(a + 3)(a - 2) (multiplying polynomials by polynomials is the assignment, i need help lol)
The codon, CAG, is being carried by a mRNA strand into thecytoplasm. By using the Codon Chart, what amino acid will it codefor? ​
UOTIttttttttttttt polynomial equation does the foX 18 - 1619 — 7 х20 X2 - 10= 0​