hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

I need help with number 5, find the area, thank you
Froya Fabrikker A/S of Bergen, Norway, is a small company that manufactures specialty heavy equipment for use in North Sea oil fields. The company uses a job-or
Which of the organisms in this food web gets energy from both producers and consumers? Mysid Shrimp Sand Shrimp Anchovy Algae
Determine the value of X
How many molecules are in 4 moles of H20? A. 2.408 x 10^24 B. 2.408 x 10^23 C. 6.02 x 10^24 D. 7.224 x 10^24​
How does a representative government BEST serve the purpose of constitutional government? A) Voting members make decisions at every level of government. B) ) On
Please answer correctly !!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!
Please answer correctly !!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!
Pls help How do organisms adapt/survive decomposition?
Find each measurement indicated. Round your answers to the nearest tenth. Find XY Z 107° 11 30° Y X A) 20 C) 21 B) 18 D) 24