patescobar
patescobar patescobar
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Write a equations for Phillip stared with $42 and saved $9 each week.

Respuesta :

LiviRy LiviRy
  • 03-04-2020

Answer:

y=9x+42

Step-by-step explanation:

x is the number of weeks.

He saves $9 each week.

He started with $42.

Answer Link
Educator2020
Educator2020 Educator2020
  • 03-04-2020

Hello there, to answer your question...

y=9x+42

I hope this helps. :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the correct formula for of the weight w of an object? assume that its mass is m, the magnitude of its acceleration is a, and the local acceleration due
I don't know how to do this :(
A fitness center runs a contest for customers who enroll in its annual membership plan. The customers are allowed to draw a coupon from a jar that contains 20 c
A package of hotdogs usually contains 10 hot dogs and a package of buns usually contains 12 buns. How many packages of hotdogs and buns should a person but to b
A method whereby one can connect to a remote computer with a different operating system and transfer large files to his or her own microcomputer's hard disk ove
at the northgate fabric store, there are 5 scrap pieces of cloth. their lengths are 1/2 yrd, 3/10 tard, 5/6 yard, 1/3 yard, and 2/5 yard. how much total fabric
HELP i need this done
Write an inequality for the sentence. t is less than three. t < 3 t ≥ 3 t > 3 t ≤ 3
The cost for 3.25 pounds of coffee beans is $19.14. What is the cost of 1 pound of coffee beans
Which equation shows the beta decay of a transuranium element