yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Let f(x) = −4x + 7 and g(x) = 10x − 6. Find f(g(x)).
A classic creation story tells how the world was made or humanity came into existence. However, a creation story doesn’t have to be limited to the origin of the
Use rounding numbers to estimate the sum 87+34
How did Clinton's presidency end? A. Clinton was impeached and removed from office. B. Clinton left office after his first term. C. Clinton resigned before impe
what weighs more, a pound of feathers or a pound of gold?
Dale has three dollars more than twice the amount of money that Leo has. Which statement makes this comparison using the correct variable expression? If Leo has
How did Great Britain attempt to sway the United States to support the Allies during World War I?
What aspect of Auguste Rodin's medium in the kiss calls attention to the sensuous quality of the sculpted flesh
Do men and women socialize and speak different body languages
what do you understand about the word unordained