raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

Why was World War I considered a total war? (Points : 2) Governments took control of economies, restricted some civil rights, and drafted men to fight. Governme
How to write 7/8 as a percent
A coat regularly sells for $59.00. It is on sale for 20% off. What is the sale price of the coat?
How might a soldier inconspicuously attack his enemy?
Which statement describes a reason the United States entered World War I on the Allied side? A.Germany's invasion of Canada posed a direct threat to the United
Jill purchased fruit juice boxes for a party . She purchased 1 case of 44 boxes and several packs containing 4 boxes each.Let p represent the number of 4-box pa
You have nickels,dimes,and quarters to make a call that costs $0.75 how many different combinations of coins can you use to pay for the call
what is a transfer of food goods and disease between the old new worlds columbian
Lack of a clear plan for succession negatively impacted which West African empire? Hutu Mali Ghana Songhai
ALGEBRA! NEED HELP! A rectangular prism has a length of 8 inches and a width of 7 inches. The lateral area is 150 square inches. What is the height of the pris