pengkrissy pengkrissy
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

If p sweets cost q cents, then the cost of one sweet is :
A) p/q cents
B) pq cents
C)q/p cents
D) ( q-p)cents

Respuesta :

mrsspecht05162017 mrsspecht05162017
  • 02-04-2020

Answer:C

Step-by-step explanation:

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 28-04-2022

The unit cost of p sweets which cost q cents is given by q/p cents.

What is unit cost?

The unit cost of an item or product refers to the cost of each unit of such product, that the cost per one.

  • Total number of sweets = p
  • Total cost of the sweets = q cents

Unit cost = Total cost / Total quantity

= q / p cents

Therefore, the unit cost of one sweet is q/p cents (option C)

Learn more about cost:

https://brainly.com/question/19104371

Answer Link

Otras preguntas

why does salt separated from a salt water solution look different than the salt that dissolved in the water
what is 7/9 as a decimal terminating or repeating decimal
The first light bulb had a filament made of _____.
what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)
You purchase a total of 45 shares of stocks from 3 different companies. You purchase twice as many shares of company c stock as you do company a. Company a stoc
write three ratios that are equivalent to the one given 18 rights handed student for every 4 left handed students
how to find all real and imaginary zeros of f(x)=x^4+5x^2-5x^3-6+5x
g5-h3 if g=2 and h=7 solve expression
true or false all whole numbers are integers
A tourist being chased by an angry bear is running in a straight line toward his car at a speed of 4.00 m/s. The car is a distance d away. The bear is 37.2 m