gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

in the essay i just latly started buying wings, the setting is
How did postwar conditions (after WW1) contribute to a rise in dictatorships in Europe?
The width of a rectangular poster is half its length. The area of the poster is 128 square feet. What is the width of the poster?
When cooking spaghetti in the rocky mountains (high altitude), the directions tell you to cook if 3-4 minutes longer than you would of you were cooking it here
To break down complex concepts into parts and then study how the parts are related to each other in making up the whole is called ______________.
If you're over 21, you can be arrested for a DUI if your BAC is at or over _______ %
Intensive supervision probation (isp) involves ______________. a. random drug and alcohol testing b. only b and c c. all of the above d. frequent contact betwee
Find the x-intercept of the parabola with vertex (3,-2) and y-intercept (0,7)
Explain how energy production in the sun differs from energy production in earth's interior.
What is the value of + 2x2, when x = 3?