ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

solve for x 7x - 6 = 9x + 6​
Mitch throws a ball over a 20 foot fence to a baseball field
Plzzzzzzzzz somebody helppp me with this plzzz...!!! Card sort rational numbers: order from least to greatest. 10, 15, 8, 23, 11, 5, 3, 22, 2, -1, -3, -7.7, -2
What long-term effects of the New Deal can still be felt today?
I need this help me
What do you think might happen if during anaphase, the sister chromatids did not separate?
What literary device is used in the last line of the poem? A) allusion B) personification C) metaphor D) simile
What goes on the green box?
How was the Vietnam War important to the American people?
Please help im begging at this point ❤