ruthmart220 ruthmart220
  • 13-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of ribbon costs $37.20. What is the price per foot?​

Respuesta :

annferguson727 annferguson727
  • 13-03-2020

Answer:$6.20

Step-by-step explanation:

Divide 37.29 by 2

Then you find out how many feet is in a yard which is three so then divide again by 3...I misread

Answer Link
sweetri0102 sweetri0102
  • 13-03-2020

Answer:

$6.2 per foot

Step-by-step explanation:

3 feet in one yard so 2*3= 6ft

37.20/6=6.2

Answer Link

Otras preguntas

information about tigers
(z+4)(z+3) Please Help!
Acme Inc. spent $870 less on postage than on supplies. The ratio of postage costs to supply costs was 2 to 5. How much did Acme spend on postage? Solve this pro
what are ten american triebs
please help :-( thanks
Help me please. What Is Stonehenge?
what is an undefined nuclear region containing only nucleic acid
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
what is the full definition of adaptation?
Q: What is the indicated term of the arithmetic sequence? someone help!!!! a14 for 200,196,192... A: a. 148 b. 252 c. 144 d. 239