janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

ASAPP help me with this question
If all of the carbon dioxide were removed from the atmosphere, what effect would this have on plants? A. They would no longer be able to photosynthesize because
Coach Kirby is forming dodgeball teams from students in her physical education class. She wants teams that each have 6 students. There are fewer than 48 studen
what was a significant effect of the greco persian wars
ASAP help me with this question PLEAZE
Are Gothic writers who use their stories to comment on what’s wrong in society successful in getting their message across to their audience?
Following an active duty period of 45 days, when must an employee return to work or apply for reemployment?.
PART I GRAPHIC ORGANIZER Now that you have read the two excerpts about Dr. Carson, complete the compare and contrast graphic organizer below using information f
The compound is classified as a
Ali’s ate 1/3 of a pizza for lunch. Later, she ate 2/5 of the remaining pizza as a snack. How much of the pizza did she eat altogether?