kingclash927 kingclash927
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

at the market peanuts cost $0.24 per ounce. how much does a bag of peanuts cost if it weights 1.2 ounces ?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):

$0.24     1.2 oz

--------- * ----------- = $0.288, or, better, $0.29.

 1 oz.          1

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Let the cost be A

Since $0.24 = 1 ounce

$A = 1.2 ounces

Cross multiply

A x 1 = 0.24 x 1.2

A = $0.288

A = $0.29

Therefore, $0.29 will be the cost of a bag of peanut that weighs 1.2ounces

Answer Link

Otras preguntas

A man sold two watches at Rs 240 each; on one he gained 7% and on the other he lost 7%. The gain or loss percent in the whole transaction is a) 7% gain b) 7% lo
Evaluate: Find the common ratio
Which one replace the question mark?​
A lot of ——— (gentle) is needed to look after a baby (suffix used)
47-10 in french math lol
How is Saul and Vine's relationship different after he returns for good?
Benefits of online learning
A sample of a radioactive isotope had an initial mass of 110 mg in the year 1990 and decays exponentially over time. A measurement in the year 1993 found that t
A particle is displaced from (2,0,2) to (5,4,2) under influence of force . if w is work done (in j) then what is value of w/20?
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!